Amerika’da Yaşam
31 Mart 2021
Çekya’da Üniversite
8 Mayıs 2024

Almanya’da Üniversite

Almanya Devlet Üniversitelerinde lisans ve master eğitimi ile ilgili bu yazımızda, Almanya’da Üniversite eğitim sistemini inceliyor olacağız.

Almanya’da Lisans Eğitimi & Programları 

Almanya’da Üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bazı bölümler özellikle teknik alanlar 4 yıl sürebilmektedir. Master programları ( yüksek lisans) ise 2 yıl sürmektedir. Almanya Devlet Üniversitelerinde eğitim bütün öğrenciler için ücretsizdir. Eğer ki eğitiminizi özel bir üniversitede almak isterseniz özel üniversitelerin ücretlendirmeleri farklılık taşır ve genel olarak 10.000 Euro ve üzerinde yıllık ücretlere sahiptirler.

Alman Üniversiteleri dünya genelindeki üniversite derecelendirme listelerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Times Higher Education 2020 listelemesine göre Almanyadan yaklaşık 41 üniversite dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına girmiştir. Almanyada meslek yüksek okulları ile beraber resmi olarak  tanınan 380’nin üzerinde eğitim kurumu bulunmaktadır. Üniversiteler bu sayının 140 kadarını oluşturmaktadır. Bu eğitim kurumlarında 17.000’nin  üzerinde üniversite programı sunulmaktadır.

Almanya’da Neden Eğitim Almalıyım ? 

 1. Dünyaca tanınmış prestijli üniversitelerde eğitim alma fırsatı
 2. Ücretsiz Eğitim
 3. YÖK Denkliğine Sahip Olması
 4. Diplomanızın dünya genelinde tanınır olması
 5. Almanca dil yeterliliği olmadan da programlara başvurabilme seçeneği
 6. Okurken çalışma fırsatı
 7. Program sonrası 18 ay oturma ve çalışma izninin tanınması
 8. Schengen ülkelerinin hepsine vizesiz seyahat hakkı
 9. Çalışma izninizi uzatabilme hakkı
 10. Almanya’nın güçlü ekonomisi ve kalifiye iş gücüne ihtiyacı
 11. Yaşam masraflarının ekonomik olması

 

Almanya eğitim sistemi kendi vatandaşları için farklılaşan bir sisteme sahip, peki Türkiyeden Almanya’ya giderek üniversite okumak isteyen öğrenciler ne yapmalı ? 

 

Almanya Devlet Üniversitelerine Başvuru Şartları 

Lise Diploması

Öncelikle lisans eğitimine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin mezun oldukları lise tipi çok önemlidir ! Meslek lisesi, imam hatip, Anadolu Liseleri ve Fen Liselerine göre başvuru şekilleri değişmektedir. Lütfen bu konuda detaylı bilgi için danışınız. Türkiye’de ya da KKTC’de bir liseden mezun olmak zorunludur. 

ÖSYM Belgesi

Türkiyede üniversite sınavına girmiş olmanız ve ÖSYM’den yerleşti belgesine sahip olmanız zorunludur. Sadece sınava girmeniz yeterli değildir. İstediğiniz alanda devlet, özel ya da vakıf üniversitelerinden birine yerleştiğinizi gösteren belgeyi sunmanız gerekmektedir. Üniversiteniz Türkiye’de ya da KKTC’de olabilir. Bu kısıma çok dikkat edilmesi gerekiyor, sınav puanından sonra tercih yapmayarak bekleyen öğrenciler başvuru yapamazlar ve sene kaybetmiş olurlar. Üniversiteye kayıt yapmanız ise zorunlu değildir.

 •  Almanyada okumak istediğiniz program ne ise o alanda Türkiyede programa yerleşmiş olmanız gerekir. Almanya’da İşletme okuyacaksanız, Türkiyede İşletme programına yerleşmiş olmanız gerekir. 
 • Matematik kabulü alan bir öğrenci sonrasında Hukuk okumak istiyorum diyerek Almanyada lisans tercihi yapamaz.

 

Transkript ( Lise Derslerinin Not Dökümünü İçeren Belge)

Liseden mezun olduğunuzda okulunuzdan alabileceğiniz, tüm derslerinizin not dökümünü gösteren bu belgeye başvuru esnasında ihtiyacımız olmaktadır. Diploma notunuz önemlidir. Genel not ortalaması 70-75 altında olan öğrencilerimizin dosyalarının başka faktörlerle güçlendirilmesi gerekir.

 

Almanca Dil Yeterlilik Belgesi

Eğer ki Almanyada direkt üniversite programına başlamak istiyorsanız, en az C1 seviyesinde Almancanız olduğunu kanıtlamanız gerekir.  Eğer Almancanız hiç yoksa ve şartlı kabul ile Hazırlık eğitimi alarak eğitiminize başlamak istiyorsanız bu mümkündür. Üniversitelere Almanca sınavınız olmadan başvurunuz yapılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

 

Doğrudan Üniversite Eğitimi İçin Edinmeniz Gereken Almanca Sertifikalar : 

TestDaf-TDN 4, DSH-2, TELC Deutsch C1 Hochschule, Goethe Zertifikat C2, DSD II-“Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz Stufe II”.

Destekleyici Ek Belgeler 

Bu konuda aday öğrencilerin profiline göre ek bazı destekleyici belgeler sunulması gerekmektedir. Bu konuda danışmanınız ile iletişime geçiniz. 

 

 

Diğer Ülkelerdeki Üniversite Eğitimleri İle İlgili Yazılarımız İçin ?

 

İngiltere’de Lisans Eğitimi

Amerika’da Lisans Eğitimi

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Avustralya’da Üniversite

 

Yurtdışında Öne Çıkan Bazı Programlar ?

Yurtdışında Klinik Psikoloji

Comments are closed.