Yurtdışında Klinik Psikoloji

Yurtdışında Klinik Psikoloji  

Yurtdışında Klinik psikoloji, Ülkemizde 4 yıllık psikoloji eğitiminden sonra 2 sene master eğitimi alındığı takdirde Klinik Psikolog olunabilmektedir.yurtdisinda klinik psikoloji Yurtdışında klinik  psikoloji  lisans programları öncelikle psikoloji temel eğitimi ile başlar ardından master programında çeşitli uzmanlıklara yönlendirir. Bu programlar kimi zaman Cognitive Neuropsychology, Clinical Psychology, Foundations of Clinical Psychology, Marriage and Therapy Psychology gibi farklı alanlara dağılmaktadır.

Türkiye’de Klinik Psikolog olarak çalışabilmek için Klinik Psikoloji yüksek lisans programlarına katılmanız gerekmektedir. Peki, yurtdışında klinik psikoloji alanında  hangi ülkeyi seçmeliyiz ve süreçler nasıl ilerlemektedir ?

           İngiltere’de Klinik Psikoloji  

 

         İngiltere’de Psikoloji Master Programları

İngiltere’de yüksek lisans programları 1 senedir. Katılım şartları nispeten kolaydır. Klinik psikoloji programları için tek yapmanız gereken üniversite diplomanız ve dil şartını yerine getirmenizdir. IELTS akademik sınavından (UKVI onaylı) 6.5 veya 7.0 almanız gerekmektedir. (Bazı okullar halen IELTS akademik kabul edebilmektedir.)
Üniversitenin kabul şartlarına göre istenecek IELTS sınav skoru ve ek katılım şartları değişecektir. Bazı üniversiteler British Psychological Society (BPS) üyeliği isteyebilmektedir.

İngilizce kısmında birçok opsiyonunuz bulunmaktadır. Bu noktada master öncesi dil programları, akademik dil programları – pre-sessional programları olarak geçmektedir –okulların kendi sınavları olmak üzere farklı esneklikler söz konusu olmaktadır.

İngiltere Üniversitelerinde Psikoloji Yüksek Lisansı için kimi sayfalarda yazıldığı gibi her üniversite lisans diplomanızın BPS (British Psychological Society) akreditasyonuna sahip olmasını istememektedir. Sadece psikoloji alanında lisans diplomasına sahip olmanız gerektiği bilgisi yanlıştır. Farklı alanlardan mezun olan kişilerde İngiltere’de Psikoloji alanında master yapabilir. Özellikle alan seçimlerinde Klinik, Cognitive, Neuropsychology gibi alanlarda master yapabilmek için öğrencilerin yakın alanlarda, Psikoloji, Counselling gibi alanlardan mezun olması şart olarak gözetilmektedir.

Yurtdışında Klinik Psikoloji Yüksek Lisansında Hangi Dallar Mevcut ?

Özellikle İngiltere’de klinik psikoloji master program çeşitliliği çok fazladır. Master programları içerisinde çok farklı başlıklarda yüksek lisans yapabilirsiniz.

İngiltere’de Klinik Psikoloji Program Başlıklarından Bazıları ;

MSc Clinical Child Psychology (Klinik Çocuk Psikolojisi), MSc Clinical Neuropsychiatry (Klinik Nöropsikiyatri) , MSc Clinical Psychological Research (Klinik Psikoloji Araştırmaları), MSc Clinical and Community Psychology (Klinik ve Toplum Psikolojisi), Clinical and Health Psychology (Klinik ve Sağlık Psikolojisi) ve MSc Foundations of Clinical Psychology, MSc Clinical and Abnormal Psychology gibi alanlar yer almaktadır.

Bunun dışında içerisinde klinik yer almayan Cognitive Psychology, Business Psychology gibi lisans ve yüksek lisans programları da yer almaktadır.

Yurtdışında Klinik Psikoloji Master Programları İçin İngilizce Bilmek Şart Mıdır ? 

İngiltere’de Klinik Psikoloji üzerine master yapmak isteyen öğrenci adaylarının, İngilizce dil seviyelerini kanıtlamaları gerekmektedir. IELTS gibi uluslar arası geçerliliğe sahip sınav sonuçlarının sunulması gerekir. Fakat sınav skoru düşük olan öğrenciler için de bir çok alternatif bulunmaktadır. Hangi koşullarda ilerleyebileceğiniz ile ilgili dönem kaçırmamak için lütfen bize danışınız. Bazı öğrenciler tüm kriterleri sağladıktan sonra harekete geçmek istemektedir. Fakat İngiltere üniversitelerinden bazıları kota sistemine sahiptir ve  program başlangıcı Eylül ayı olmasına rağmen Şubat- Mart gibi başvurular kapanmaktadır. Üniversite vize başvuruları İngiltere için zaman olarak uzun bir prosedüre sahiptir ve detayları kaçırıldığı zaman sonuçları telafi edilemeyebilir. Bu yüzden ücretsiz danışmanlığımızdan yararlanmanızı ve bu süreci beraber ilerletmeyi tüm öğrenci adaylarımıza yineliyoruz.

Amerika’da Klinik Psikoloji yüksek lisans programlarına kabul aşamasında öğrencilerin akademik geçmişlerinin yanısıra TOEFL, IELTS gibi sınav sonuçları istenmektedir. 

 

 İngilizce sınav sonucunuz henüz elinizde değilse de başvurularınız yapılabilmektedir. Akademik olarak başvurunuz değerlendirilir ve şartlı kabul alırsınız

Amerika’da Klinik Psikoloji  

Amerika’da Psikoloji Master Programları

İngiltere’de Psikoloji eğitimi almak ne kadar ferah bir prosedüre sahipse Amerika’da Psikoloji yüksek lisansı yapmak o kadar çetrefilli olabiliyor. İyi bir lisans mezuniyet notu, iyi bir sınav sonucu ve GRE/GMAT sınav sonucu. Eğitim süresi 2 senedir fakat ulaşılmaz değildir.

İngiltere’de olduğu gibi Amerika’da Klinik Master programları çeşidi çok değildir ve ağırlıkla program isimleri  Psikoloji ya da Terapi olarak geçmektedir.
Her iki ülkedeki imkanlar ve okul kabul şartları gibi detaylar için irtibata geçmeniz yeterlidir.

yurtdisinda klinik psikoloji

Hollanda’da Klinik Psikoloji  

Hollanda’da Psikoloji Master Programları

Hollanda’da özel üniversiteler master programlarını 1 senelik süre zarfında verebilmektedirler. Öğrencilerin genel kabul şartlarının yerine getirmesinin yanı sıra İngilizce dil düzeylerini kanıtlayacak IELTS, TOEFL vb. sınavlarından toplamda 6.5 – 7.00 almaları istenir. Hollanda’da Psikoloji yüksek lisans programları arasında MSc Clinic Psychology, Cognitive Psychology gibi alanlar yer almaktadır. Hollanda’nın en iyi üniversitelerine başvurularınızı yapabilmekteyiz.

Polonya’da Klinik Psikoloji  

Polonya’da Psikoloji Master Programları

Polonyada yüksek lisans programları 2 sene sürmektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Polonya eğitim süreci Bologna eğitim sürecine tabidir, öğrenciler mezun oldukları zaman Avrupa Birliği üye ülkeleri içinde diplomaları tanınmaktadır. Yurtdışında Klinik Psikoloji programı çerçevesinde öğrenciler Abnormal, Adult, Child Psychology gibi alanlarda eğitim göreceklerdir. IELTS 6.0- 6.5 ile programa giriş yapılabilmektedir. Polonyada klinik psikoloji yüksek lisans başvurunuz için ücretsiz danışmanlığımızdan yararlanabilirsiniz.

Master Programlarında Burslar /
Yurtdışında Klinik Psikoloji Alanında Burs Veren Üniversiteler- Scholarships

İngiltere’de bir çok üniversitede başarıya dayalı ya da farklı seçim kriterlerine göre burslar kazanabilirsiniz. Bazı üniversitelerde burs oranları 5000 GBP’ye kadar çıkmaktadır. 

Tigro Yurtdışı Eğitim Danışmanlık sizin adınıza yurtdisinda klinik psikoloji alanında tüm başvurularınızı gerçekleştirip, okullardan kabullerinizi alır ve burs başvurularınızı da gerçekleştirir. İngiltere Üniversiteleri ve bazı Amerikan Üniversiteleri için danışmanlığımız ücretsizdir. Polonya’da klinik psikoloji yüksek lisans başvurularınız için danışmanlığımız ücretsizdir.