Pandemide Uçuşlar ve Vizelerde Son Durum
3 Şubat 2021
Almanya'da Üniversite Eğitimi, Programlar.
Almanya’da Üniversite
30 Ocak 2022

Amerika’da Yaşam

Amerika’da Yaşam ve Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da eğitim almak isteyenler ve bu ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için Amerika’da  yaşam ve bilmeniz gerekenler ile ilgili bir yazı hazırlamak istedik.

 • Amerika olarak bahsettiğimiz ülke aslen Amerika Birleşik Devletleri  ( United States of America- USA)  olarak geçmektedir, dilimizde ABD olarak kısaltılmış ismi ile de yer almaktadır.

 

Amerika’da Kaç Eyalet Bulunmaktadır ?

 • Amerika Birleşik Devletleri 50 eyalet ve bir federal bölgeye ( Washington D.C) sahiptir.

Amerika’daki Eyaletler  : Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Kaliforniya, Colorado, Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Hawaii, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Kuzey Karolina, Kuzey Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensilvanya, Rhode Island, Güney Karolina, Güney Dakota, Tennessee, Teksas, Utah, Vermont, Virginia, Washington, Batı Virginia, Wisconsin, Wyoming

 

 

 • Vize başvurusu yaptığımız zaman, Amerika Birleşik Devletleri için bir vize başvurusu yapmış oluruz ve bu vize sayesinde Amerika’daki tüm eyaletlere  seyahat edebiliriz. Genel olarak istisnalar haricinde öğrenci vizeleri 5 yıl, turist vizeleri ise 10 yıl süreli olarak verilmektedir.

 

 • ABD’nin başkenti Washington D.C ‘dir. Ayrıca Washington eyaleti bulunmaktadır, şehir olan Washington D.C olarak geçer.

 

 • Resmi dili İngilizcedir, fakat yazılı olarak ifade edilmemiştir. Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmen sayısının yüksekliğinden ötürü İkinci en çok konuşulan dil İspanyolcadır ve İspanyolca 34.5 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Uzakdoğulu nüfusunun yoğunluğu ile özellikle Çince 3. sırayı almıştır.
 • ABD federal cumhuriyettir, çift meclise sahiptir; Alt Meclis Temsilciler Meclisi, Üst Meclis Senato ve Yasama Organı, Kongre tarafından denetlenen temsili demokrasiye sahiptir. 

 • Amerika çok kültürlü, ırk ve etnik çeşitliliği zengin bir ülkedir , göç oranlarının çok yüksek olduğu , tarihinde de göçmenler tarafından kurulmuş bir ülkedir.

 

 • Para birimi Dolar (USD)’dir . USD para birimi, dünya ticaretinde en çok kullanılan para birimidir, ve dolardaki dalgalanmalar, doların dünya ekonomi piyasasındaki dolaşımı, arzı veya güçlenmesi bir çok ülkenin ekonomisine direkt etkiye sahiptir.

 

 • Amerika’da en düşük saatlik ücret 7.25 USD’dir, buna karşın, yapılan işe göre (basit usulde işlerde) saatlik ortalama oranlar 10-15 USD’ye kadar çıkabilmektedir. Amerika için halen “Dream Country” diyebiliriz, halkın alım gücü bir çok ülkeye göre çok daha yukardadır ve çoğu ürünü (özellikle teknolojik ürünleri )Amerikada çok uygun fiyata alabilirsiniz. Bazı eyaletlerde ev fiyatları  Türkiye’deki ev fiyatlarından daha uygundur. Amerika’da benzin çok ucuzdur ve rahatlıkla kendinize araba alabilirsiniz, araba fiyatları 1500 USD’lerden başlamaktadır.
 •                                                                       (Image: Getty Images)

 

 • Amerika’da İklim, Amerika’da genel olarak karasal iklim hakimdir, bazı bölgelerde iklim geçişleri yumuşak iken bazı bölgelerde sert geçişler görülür ve yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk olabilir, tropikal ikliminde görüldüğü eyaletlerde , doğal afetlerle karşılaşılabilir. 

 

 • Amerika’da Alışveriş yapmak isteyenler için Premium Outlets’de ,markalı ürünleri indirimli bir şekilde alabilirsiniz, güne özel indirimler varsa %50 ‘ye varan indirimlerle alabilirsiniz. Century 21, Walmart, Macy’s de güzel ürünler bulabilirsiniz. 

 

 • Türkiye ve Amerika arasındaki zaman farkı 7 saati bulmaktadır. ( Washington D.C baz alınmıştır) 

 

 • Amerika’da Acil durumlar için 911’i arayabilirsiniz.

 

 • Amerika telefon kodu +1 ile başlamaktadır

 

 • Amerika’da Konaklama, eğitim için Amerika’ya gelen öğrencilerin Konaklamaları tarafımızdan ülkeye varmanızdan önce ayarlanmaktadır. Öğrenciler bağımsız bir yerde kalmak istemedikleri sürece, aile yanı konaklamalar ve yurt seçenekleri bulunmaktadır.

 

 • Amerika’da Hasta olursanız, Amerika’da sağlık sistemi çok kuvvetli değildir ve sigortanız yoksa çok yüksek meblağlarla karşı karşıya kalırsınız. Devlet vatandaşlarını ( çok yaşlı ve çok fakirler haricindekiler) sigorta kapsamına almamıştır, bu yüzden her vatandaşın kendi özel sağlık sigortasının olması gerekir. Amerika’ya gidecek olan her öğrencinin gitmeden evvel zorunlu sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir. Dil okulları kendi bünyelerinde sigorta hizmeti sunabilmektedir ve eğitim alınacak hafta sayısına göre sigortanızı alabilirsiniz. Haftalık yaklaşık 10-20 USD arasında değişen meblağlardadır. Sigortasız yola çıkmanızı kesinlikle önermemekteyiz. Hastane masraflarınız günlük 1000 USD’den -10.000 USD’ye kadar çıkabilir.

 • Amerika’da Sağlık Sigortası Hizmetleri Neyi İçerir ?

          Amerika’da bazı eyaletlerde sigortalarda istenen içerikler değişmektedir, özellikle kampüste eğitim alacak                      üniversiteye veya dilokulu öğrencileri için sigorta kapsamına dair detaylar değişebilmektedir. Bu noktada                      okulunuzdan muhakkak bilgi almanızda fayda bulunmaktadır. Sigorta içeriğine göre kapsamları da                                  değişmektedir.

 • Amerika’da Yemekler, çok çeşitlidir ağırlıklı olarak fast food ve büyük boy yemek seçimleri karşınıza çıkacaktır. Amerika’da ya Obez olacaksınız ya da sağlıklı yaşam ve spor ile yoğrulacaksınız. Çok fazla insan Amerikada düzenli olarak spor yapmaktadır.
 • Amerikan mutfağı için öne çıkan yemekler Hot&Dog, Bagel, Pretzel, Clam Chowder, Barbekü Et, Donut, Cobb Salata, 

 

 • Amerika’da eğitim süresi, Amerika’da dil eğitimi, üniversite, yüksek lisans, diploma & sertifika programlarına katılak  isteyen öğrenciler istisnai durumla dışında 5 yıllık öğrenci vizesine (F1)sahip olurlar. Bu 5 yıllık periodda eğitim almak şarttır, programınızın süresi 6 ay diyelim 6 ay sonrasında 1 -2 ay boşta kalabilirsiniz , sonrasında tekrar eğitim almanız gerekir. 5 yılın sonuna kadar vizenizi bir programa katılmadan kullanamazsınız, ara boşluklara dikkat edilmeli, değilse tekrar öğrenci vizesi almanız gerekir.

 

 • Amerika’da çalışma izni, Amerika’da eğitim alırken maalesef çalışma izni yoktur. On-campus çalışma hakkı sadece kampüs içerisindeki işler için izin vardır.

 

 • Amerika’da trafik sağdan akmaktadır, arabaların direksiyonları da sağ tarafta bulunmaktadır.

 

Comments are closed.