İngiltere Üniversiteleri
30 Haziran 2020
Amerikadaki Üniversiteler
1 Temmuz 2020

Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da lisans ve master eğitimi ile ilgili bu yazımızda, Amerika’da Üniversite eğitim sistemini inceliyor olacağız.

Amerikan Rüyasını yaşamanın bir başka yolu da Amerika’da üniversite okumaktan geçiyor. Geniş bir coğrafyaya sahip olan Amerika’da Lisans eğitimi veya Amerika’da Master eğitimi üzerine 4500’den fazla okul bulunmaktadır; bu da öğrencilerin eğitim alması için farklı rotaların oluşmasına imkan vermektedir.

Üniversite eğitim süresi Tıp, Hukuk ve Mimarlık ile ilgili alanlar hariç olmak üzere 4 seneden oluşmaktadır. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard, Yale, Stanford gibi okullarda okumak için takip edilecek rotada öğrencilerin çok iyi not ortalamalarına sahip olmalarının yanı sıra SAT sınav skorlarının yüksek olması ve tabi ki İngilizce sınav sonuçlarının da yüksek olması gerekmektedir. Amerika’da eğitim kurumları Türkiye’deki YGS sınav sonuçlarınıza bakmamaktadır fakat transkript ve lise diplomanızın ayrıca bir International Credit Evaluation kurumuna gönderilmesini ve buradan gelecek “asıl not ortalamanıza” göre değerlendirme yapılması talep edilebilmektedir. Not ortalamanızın tekrar değerlendirilmesi ile ilgili kısım her üniversite de istenen bir işlem olmadığı gibi kimi zaman normalinden daha aşağıda not ortalamaları çıkarması ile can sıkıcı sonuçları da olabilmektedir.

Prestijli okullara başvurularda öğrencilerin birçok uluslararası öğrenci ile rekabette olduğu ve okulun binlerce başvuru arasından değerlendirme yaptığı unutulmamalıdır. Öğrencilerin profillerinde not ortalamalarının dışında başka özellikler de görülmek istenebilmektedir.

Amerika’da Master Programları

Master Programları 2 sene sürmektedir nadir de olsa hızlandırılmış MBA programları bir senede tamamlanabilmektedir. Katılım şartları diploma notu ve İngilizce seviyesine bağlıdır. Bazı programlarda GRE /GMAT skorları ve iş deneyimi de gerekmektedir. Lisans programlarında olduğu gibi öğrenciler sınav almak istemiyorlar ve not ortalamaları, İngilizce skorları istenenden düşük ise okulların Master Hazırlık programlarına katılabilirler. Bazı hazırlık programları Master programının 1. Senesine eş olduğu için sene kaybı olmamaktadır.

Amerika’da PhD / Doktora Programları

Minumum 4 sene içerisinde tamamlanmaktadır. Amerika’da doktora başvurusu yapan kimi öğrenciler aynı zamanda asistanlık teklifi de alabilirler böyle bir durumda akademik hayatınızı bu ülkede devam ettirebilebilirsiniz. Doktora başvurularında yüksek skorlar ve GRE/GMAT sınav sonuçları kesinlikle etkili olduğu gibi öğrencilerin kuvvetli bir Research Assestment’a ihtiyacı vardır.

 

Amerikada Üniversiteler

amerikada lisans egitimi.tigro yurtdisi egitim amerikada lisans egitimi.tigro yurtdisi egitim

amerikada lisans egitimi.tigro yurtdisi egitim

 

 

Diğer Ülkelerdeki Üniversite Eğitimleri İle İlgili Yazılarımız İçin ?

 

İngiltere’de Lisans Eğitimi

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Avustralya’da Üniversite

Comments are closed.