Kanada'da Yaşam
Avustralya’da Üniversite
30 Haziran 2020
İngiltere Üniversiteleri
30 Haziran 2020

İngiltere’de Lisans Eğitimi

İngiltere’de lisans ve master eğitimi ile ilgili bu yazımızda, İngiltere’de Üniversite eğitim sistemini inceliyor olacağız.

İngiltere’de Lisans Eğitimi & Programları 

İngilterede Lisans eğitimi  İskoçya hariç olmak üzere üç sene olarak sunulmaktadır.  Tıp, Mimarlık, Diş Hekimliği gibi alanlarda ise eğitim 5 -6 seneyi bulabilmektedir.  Sandwich programlarda 1 sene zorunlu staj ile beraber 4 senede lisans programı bitirilebilmektedir. İngiliz bir öğrencinin lisans seviyesine kadar aldığı eğitim toplamda 13 seneyi bulmaktadır. Uluslararası öğrencilerin de  3 sene eğitim alabilmeleri için akademik olarak iyi not ortalamalarına ve  üniversitenin sunduğu İngilizce şartını yerine getirmeleri beklenir. Ek olarak, eğer öğrenciler istenen yeterliliklere sahip değillerse o zaman üniversitenin sunduğu Foundation Programlarına (hazırlık yılına) katılmaları gerekir. Kimi İngiltere’de lisans seviyesinde eğitim alabilmek için, lisans öncesi  Foundation programını kendisi sunarken kimi üniversite de aracı eğitim kurumları üzerinden öğrenci kabul eder. 

ingiltere-üniversiteleri-tigro

İngiltere’de Master Programları Master Programları 1 sene sürmektedir, nadir de olsa bazı programlar iki seneyi bulmaktadır. Lisansta olduğu gibi burada da stajı içerisinde olan programlar mevcuttur. Böylelikle program süresi 1 yıl staj olarak belirlenir. Katılım şartları diploma notu ve İngilizce seviyesine bağlıdır. Bazı programlarda iş deneyimi de gerekmektedir. İngiltere’de MBA MBA programları genellikle bir sene sürmektedir. İki tip MBA programı bulunmaktadır. Yeni mezunlar için geliştirilmiş MBA programları işdeneyimi istenmez. Executive MBA Programları iş hayatındaki deneyim süresini ve çalışılan pozisyonları öne alır, bazı programlarda GMAT puanı istenir.   PhD / Doktora Programları 3 veya 4 sene içerisinde tamamlanmaktadır ağırlıklı olarak araştırma üzerine ilerleyen bir süreçtir.

 

ingiltere-üniversiteleri-tigro

İngltere’de Burslu Master Programları 

İngiltere üniversitelerinde belli kriterlere göre 1000 GBP ile 3000 GBP arasında değişen garantili burslar bulunurken, İngiltere yüksek lisans programlarında başarıya dayalı -Merit Scholarships’ler yer almaktadır. Bu burslar 2000 GBP ile 5000 GBP arasında değişebilmektedir. Bazı üniversiteler, konaklama seçenekleri için de öğrencilere uygun avantajlar sağlayabiliyor; kampüs yurtları ve program ücretlerini paket olarak sunabiliyorlar. Örnek olarak İngiltere’de Master Yurt Konaklamanızı toplam 14000 GBP’a yapabilirsiniz. İngiltere’de master yapan öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Saatlik ücretler 7 GBP ile 10 GBP arasında değişmektedir.

 

ingiltere-üniversiteleri

 

İngiltere’de Üniversite Ücretleri 

İngiltere’de Master Programları veya MBA program ücreti 4950 GBP’den, Lisans programları ise 6950 GBP’den başlamaktadır. Bu tarz programlar ağırlıklı olarak Londra’da bulunun kolejler tarafından verilmektedir. Ortalama bir üniversitede program ücretleri 12.000 GBP ile  16.000 GBP arasında değişir. Üst grup okullarda ise harç ücretleri 18.000 GBP ile 25.000 GBP arasında değişmektedir.

İngiltere’deki Üniversiteler

Londra’daki Üniversiteler

İngiltere’nin Güneyindeki Üniversiteler

İngiltere’nin İçkesimlerindeki Üniversiteler

İngiltere’nin Kuzeyindeki Üniversiteler

İskoçya Üniversiteleri

Galler Bölgesi Üniversiteler

Kuzey İrlanda Üniversiteler

İrlanda Cumhuriyeti Üniversiteler

Diğer Ülkelerdeki Üniversite Eğitimleri İle İlgili Yazılarımız İçin ?

Amerika’da Lisans Eğitimi

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Avustralya’da Üniversite

 

Yurtdışında Öne Çıkan Bazı Programlar ?

Yurtdışında Klinik Psikoloji

Comments are closed.