İngiltere’de Yaşam
14 Aralık 2020
Pandemide Uçuşlar ve Vizelerde Son Durum
3 Şubat 2021

Kanada Vizeleri İle İlgili Sık Sorulanlar

                                              Kanada Vizeleri ile İlgili Sık Sorulanlar

Kanada Vizeleri ile ilgili Sık Sorulanları derlediğimiz bu yazımızda, Kanada Vize Başvuruları ile ilgili yararlı bilgiler bulabileceksiniz.

 

Kanada Vizeleri Açık Mı ?

Kanada Vize Başvuruları halihazırda aktiftir. Öğrenci vizeleri için 2 aşamalı ilerleme getirilmiştir. Turist vizeleri ise, Pandemiden sonra geri dönüşleri en yavaş olan vize kategorisidir.

 

Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alabilirim ? 

Kanadada eğitim görmek isteyenler, öncelikle Kanada’da okuyacakları okuldan kabul evraklarını almış olmalıdır. Eğitim süreleri 6 aydan fazla olan öğrencilerin study permit (öğrenci vizesi)alması gerekmektedir. Kanada vize başvuruları dikkatlice hazırlanması gereken uzun bir prosedüre sahip. Bu alanda Kanada vize başvuruları için bizden tam destek alabilirsiniz. Dil okulu kaydını yaptığımız öğrencilerimiz bizden ücretsiz vize danışmanlığı almaktadır. Okuldan evrakları gelen ve vize başvurularını profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler bizden danışmanlık hizmeti alabilirler, detaylı bilgi için bizimle irtibata geçmeleri yeterlidir

 

Kanada Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Kanada vize başvuruları maksimum 15 günde sonuçlanmaktadır. Pandemiden ötürü, şuanda öğrenci vizeleri 2 aşamada ilerlemektedir. Stage 1 aşamasını geçen öğrencilerden ek olarak sadece ilerleyen süreçte ek evraklar talep edilecektir (adli sicil kaydı, pasaport) veya biometrik parmak izi vermesi istenecektir. Bu süreç tamamen Kanada Konsolosluğunun çalışma hızına bağlıdır.

 

Kanada Öğrenci Vizesi ile Çalışabilir miyim?

Kanada’da akademik eğitim alıyorsanız lisans, lisansüstü veya diploma programları gibi bu süre zarfında yasal çalışma izniniz olmaktadır. Dil eğitimi almak için giden öğrenciler, Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Sınav Hazırlık gibi programlara katılacak öğrencilerin yasal çalışma izni bulunmamaktadır.

Kanada Öğrenci Vizesi Uzatılabilir mi ?

Eğer 6 Ay veya üzerinde bir programa kayıtlı iseniz öğrenci vizesi alma hakkınız vardır ve vizeniz Study Permit – öğrenci vizesi olarak gelecektir. Kanada’daki programınızın bitmesine en az 1 ay kala Kanadadayken vizenizi kolaylıkla uzatabilirsiniz. Uzatım işlemlerini yaparken öğrencilik durumunuzla ilgili şartları ihlal etmemiş olmanız önemlidir. Vize uzatma işlemlerinizde vize kalış statüsünü değiştirebilir, eğitim gördüğünüz bir alandan başka alana geçiş yapabilirsiniz. Kanada vizenizi uzatma işlemlerinizi programınız bittikten sonra gerçekleştirmeniz halinde başvurunuzun onaylanmama riski bulunmaktadır.

Kanada Öğrenci Vizesi Reddi Neden Kaynaklanmaktadır ?

Kanada vize başvuruları titizlikle hazırlanması gereken başvurulardır. Kanada vizesi ret nedenlerinde genel olarak karşımıza çıkan sebepler ise ;

• Finansal durumun yetersiz görülmesi

• Daha önce yurtdışı seyahatlerinin olmaması

• Başvurunun amacının net olarak açıklanmamış olması

• Dosyanın kötü hazırlanmış olması

Bunun yanında vize başvurularında maalesef tek bir metot bulunmamaktadır. Her başvurunun kendine göre dinamikleri vardır ve kişinin profiline göre ilerlemek gerekir. Bu yüzden bir başkası için pozitif sonuçlanan bir dosya sunumu sizin için aynı sonucu vermeyebilir. Çoğunlukla dosyalarda düzgün analiz yapılmamış olması ve gereken ek evrakların sunulmaması negatif sonuçlar getirebiliyor, vize başvurularına sadece evrakları toplayıp, konsolosluğa sunmak olarak ilerlememek gerekmektedir.

Kanada Vizesi Ücreti Ne Kadardır ?

Vize ücreti başvuru yaptığınız kategoriye göre değişmektedir. Kanada öğrenci Vizesi (6 Ay a Kadar) : 185 CAD Kanada öğrenci Vizesi( 6 Aydan Fazla) : 235CAD Kanada Turist Vizesi Ücreti : 185 CAD Kanada Akraba / Arkadaş Ziyaret Vizesi : 185 CAD Kanada Ticari/İş Vizesi ; : 185 CAD

Kanada Vizesi Başvurumu Nereden Yapabilirim ?

Türkiye’nin her şehrinden başvurularınızı bizim aracılığımızla yapabilirsiniz. Evraklarınızı kargo veya mail yoluyla bize gönderebilir ve işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Parmak izi uygulamasına geçildiği için 18 yaş üstü başvuranların sadece parmak izi vermek için İstanbul veya Ankara’ ya gelmeleri zorunludur.

Yeşil Pasaport Sahipleri Kanada İçin Vize Almak Zorunda Mıdır?

Yeşil Pasaport sahipleri Kanada’ya vize başvurusu yapmak durumundadırlar ve diğer pasaport sahipleri gibi gerekli evrakları toplamaları gerekmektedir.

Kanada Vize Süresi Ne Kadardır?

Kanada Turist Vizeleri genellikle pasaport süreniz kadar verilmektedir.

Bu durumda pasaport süreniz 10 yıl ise 10 yıllık vize alabilmektesiniz.

Kanada Öğrenci Vizemi Uzatabilir Miyim? 

Kanada öğrenci vizeleri, eğitim programlarının süresi kadar verilmektedir fakat Kanada’dan uzatılabilmektedir.

Geçici Ziyaretçi Vizesi kapsamındaki 6 ay altı öğrencilerin maksimum 6 ay olarak vize süreleri düzenlenmektedir.

 

Kanada ile İlgili Diğer Yazılarımız için ?

Kanada’da Yaşam

 

2020 Kanada Vizelerinde Değişiklikler

Comments are closed.