2020 Kanada Vizelerinde Değişiklikler
13 Kasım 2020
İngiltere’de Yaşam
14 Aralık 2020

Kanada’da Yaşam

Kanada’da Yaşam ve Bilmeniz Gerekenler

Kanada’da eğitim almak isteyenler veya  ziyaret etmek isteyenler için Kanada’da yaşam ve bilinmesi gerekenler ile ilgili bir yazı hazırlamak istedik.

 • Kanada yüzölçümü büyüklüğü ile dünyanın ikinci büyük ülkesidir. Kanada topraklarında, hem şehir içinde hem şehir dışında büyüleyici doğal güzellikler, ormanlar, nehirler, parklar yer almaktadır. Kanadalılar çoğunlukla güney hattında konumlanmıştır.

Kanada'da Yasam.Kanadada İklim.tigro yurtdisi egitim danismanlik

 • Kanada Yaşam ile ilgili en önemli detay, 2012 OECD raporlarına göre dünyanın en eğitimli ülkesidir. Nüfusun yarısından fazlası üniversite mezuniyetine sahiptir. Ülkede eğitime yapılan yatırım yıllık %5’lik bir dilime denk gelmektedir.
 • Kanada eyaletlere ayrılmıştır ve her bir eyalet kendi bölgesel hükümetleri yer almaktadır, eğitim, sağlık sistemi gibi sosyal konuların yönetiminde finans yönetimi eyaletlere bağlıdır.
 • Dünyanın en yaşanır ülkeleri sıralamasında her sene ilk 5 sırada, en az iki şehir ile yer almaktadırlar.
 • Doğal kaynaklar ve modern teknolojiyi kullanan, ekonomisi güçlü, refah bir ülkedir, Kanada beyin göçleri ile binlerce  profesyoneli de ekonomisine entegre ettiği için avantaj sağlamaktadır.
 • Kanada’ya geçmişte Avrupa’dan çok fazla göç olmuştur. Bu nedenle, iki resmi dile Fransızca ve İngilizce konuşulmaktadır. Quebec eyaletinde özellikle Montreal’de  ağırlıklı olarak Fransızca tercih edilmektedir. Bu nedenle Fransızca eğitim almak isteyenler , Kanadayı tercih edebilirler.
 • Başkenti sanılanın aksine Toronto değil , Ottowa’dır.

kanadada yasam. kanada doları

 • Para birimi Kanada Dolar’ıdır (CAD), Amerikan Dolarına göre Kanada Doları’nın kur’u ülkemizde daha düşüktür. Bu nedenle, eğitim ve yaşam maliyetleri konusunda Kanada’da eğitim daha avantajlı olmaktadır.

 

 • Kanada’da İklim, ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde daha sert geçmektedir. Sanılanın aksine Kanada tamamiyle soğuk bir ülke değildir, büyük bir yüzölçümüne sahip olduğu için bazı bölgeler kışın -30 dereceyi görebildiği gibi , yazında +30 derecelere çıkabilmektedir. Genel olarak karşılaştırarak anlatmamız gerekirse, Vancouver ‘ın havasını İzmir’e, Torontoyu da İstanbul’a benzetebiliriz.

kanadada yasam. kanadada ırkcılık

 • Kanadalılar çok sıcak ve kibar insanlardır, çok kültürlülüğe , çeşitliliğe açıktırlar, farklı düşüncelere karşı saygılıdırlar, ırkçılık, ayrımcılık yok denecek kadar azdır.

 

 • Kanada’da suç oranları birçok ülkeye göre çok düşüktür, güvenli bir ülkedir. Özellikle çocuğunu yurtdışı eğitimine göndermek isteyen aileler güvenlik kriteri varsa onlar için birebirdir.

 

 • Kanada’da Alışveriş yapmak isteyenler için çokca zincir market yeralmaktadır, Costco, Independent, No Frilss, Superstore, Walmart vb. No Frills daha bütçe dostu bir markettir diyebiliriz.

kanadada yasam. kanadada yemek

 • Türkiye ve Kanada arasındaki zaman farkı 8 saati bulmaktadır. (Toronto baz alınmıştır)

 • Kanada’da Acil durumlar için 911’ i arayabilirsiniz.

 

 • Kanada telefon kodu +1 ile başlamaktadır

 

Kanada’da Konaklama,  eğitim için Kanada’ya gelen öğrencilerin Konaklamaları tarafımızdan ülkeye varmanızdan önce ayarlanmaktadır. Öğrenciler bağımsız bir yerde kalmak istemedikleri sürece, aile yanı konaklamalar ve yurt seçenekleri bulunmaktadır.

 

Kanada’da Hasta olursanız, Kanada’ya eğitim için gidecekseniz muhakkak sağlık sigortanızın olması gerekiyor, sigortanızı okuldan ya da bağımsız olarak seçebilmek opsiyonunuz var. Hasta olduğunuzda rahatlıkla doktora gidebilirsiniz.

 

Kanada’da Yemekler, çok çeşitlidir ağırlık olarak Uzakdoğu mutfağı, Avrupa mutfağı ve geleneksel Kanada yemekleri bulunmaktadır.  Türk mutfağının zenginliğini burada beklemek hayalkırıklığı olur. Aile yanında kalıyorsanız genellikle sabah kahvaltısı, tost veya mısır gevreği, kahve şeklinde olacaktır. Kanadalıların geleneksel akçaağaç şurubu ve Qubece Poutine,  Beaver Tails, Canada Strata, Bannock, Tire Sur la Neige gibi ürünlerini tatmalısınız.

beaver tails.kanadada yasam

Kanada’da eğitim süresi,  eğer ki eğitim vizesi ile Kanada’ya gitti iseniz, vizenizi uzatabilirsiniz.

Kanada’ya turist vizesi ile gitti iseniz maksimum 3 aylık eğitim alabilirsiniz.

 

Kanada’da çalışma izni, Kanada’da dil eğitimi alırken maalesef çalışma izni yoktur.

Kanada’da eğer ki diploma, lisans, yüksek lisans gibi bir eğitim için geldi iseniz haftada 20 saat part-time çalışma izni bulunmaktadır. Programınız sonrasında , program içeriğine bağlı olarak 2 veya 3 yıl çalışma izniniz olabilmektedir.  Bu konuda detaylı bilgi için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz.

2020 Kanada Vizelerinde Değişiklikler

 

Kanada Vizeleri İle İlgili Sık Sorulanlar

 

Comments are closed.