Amerikadaki Üniversiteler
1 Temmuz 2020

Kanada’da Lisans Eğitimi

Kanada diğer ülkelerden farklı olarak öğrencilerine eğitimin dışında sosyal devlet anlayışı ile bazı ayrıcalıklar sağlamaktadır. Refah düzeyinin yüksek olması, güvenlik, sağlık, sosyal ve siyasi istikrar ve kültürel alanlarda sağlam bir yapıya sahip olan Kanada EUI (Economist Intelligence Unit) tarafından gerçekleştirilen “Dünyanın en Yaşanabilir Şehirleri/ 2019″ raporlamasında  ilk 5’e  üç şehri (Vancouver, Toronto, Calgary) ile yerleşmiştir. Öğrencilere 2 senelik diploma ve Master programları sonrasında 3 sene çalışma izni tanımaktadır. Aynı zamanda okurken çalışma izni verilmektedir. İki sene sonrasında oturum izni için başvuruya açıktır. Üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır ve iki dilde eğitim alma avantajınız bulunmaktadır (İngilizce veya Fransızca) Program maliyetleri nispeten Amerika’daki okullara göre daha uygun ücretlendirmelere sahiptir.

Kanada’da Lisans Eğitimi

Kanada’da lisans eğitimi almanın farklı yolları bulunmaktadır. Yaşam standartlarında yüksek kriterlere sahip olan bu ülke eğitim alanında da çıtayı yukarda tutmaktadır ve üniversiteleri oldukça seçicidir.  Genel olarak direkt olarak lisans programlarına girebilmek için lise mezuniyet ortalamalarının en az 5 üzerinden 3 ve yukarısında olması ve IELTS’de 6.5 / TOEFL yaklaşık 79/85 bandında olması gerekir ya da bu kısmı bazı dil okullarından geçiş yaparak da tamamlayabilirsiniz. Uluslararası üniversite giriş sınavı bulunmamaktadır.

Kanada’da üst düzey bir üniversiteye gitmek istiyor fakat istenen not ortalamalarına sahip  değilseniz;

Lisans programlarına direkt giremeyen öğrenciler üniversite öncesi hazırlık programları ile ya da community college (meslek yüksekokulu) üzerinden giriş yapabilirler.

Sıfır İngilizce ile Kanada’da bir üniversite’de eğitim alabilir miyim?

Kesinlikle evet. Bunun için bağımsız olarak bir dil okuluna gidip seviyenizi akademik düzeye getirebilir ve üniversiteye başvurabilirsiniz ya da üniversiteden kabul alıp önce dil programına katılırsınız sonra ana programa başlarsınız.  Bu noktada hangi rotada ilerlemek istediğiniz ile ilgili danışmanınızdan yardım alınız.

Hazırlık programına katılan öğrencinin diploması farklı mı oluyor?

Kesinlikle hayır. Öğrenciler okudukları üniversitelerin diplomalarını almaktadırlar. Bu konuda detaylı bilgi için Tigro Yurtdışı Eğitim’den yardım alınız.

Community College  (meslek yüksekokulu)  Nedir?

Meslek yüksek okullarının yapısı Türkiye’dekilerden çok farklı ve yetkindir. Kanada Hükümeti tarafından 1960’larda kurulması öngörülmüş olan bu okullar Kanada üniversitelerinin daha çok teorik ve felsefi bakış açısında kalması profesyonel iş hayatında gerekli pratik, teknik mesleki bilgi ve beceriyi kazandıramaması nedeni ile kurulmuştur. Öğrencilerin Community College’lardan kabul alma koşulları daha esnektir ve maliyet olarak üniversitelere göre çok daha uygundur. Böylelikle öğrenci ilk 2 sene Community College’da okuyarak sonrasında üniversiteye geçiş yapabilirler. Amerika’daki gibi 2 2 sistemi  söz konusudur.  Kanada’da sadece üniversitede eğitim almak yadırganmaktadır onlara göre bir öğrenci eğitim hayatı boyunca da mesleki gelişimini arttırmalı ve çalışmalıdır. Bu bakımdan Community College’lar mezun olduğunuzda ne yapacağınızı kesinlikle bilerek mezun olacağınız kurumlardır.

 

Kanada’da Yüksek Lisans / Master  Programları 

Yüksek Lisans, Master programlarından kabul alabilmek Kanada’da biraz zorlu aşamalara sahiptir. Öğrencilerin minimum 3 ortalamaya sahip olması ve akademik alanda devam edecekmişçesine bir portföye sahip olması gerekir. Amerika’daki gibi genellikle üniversiteler  GRE/ GMAT sınavlarını isteyebilmektedir.

Kanadadaki üniversiteler dünya sıralamasında kendine yer edinmiş okulları da barındırmaktadır. McGill, York, Toronto, University of Manitoba, Simon Fraser Universiteleri önde gelen üniversiteleri olmakla beraber eğitim standardının yüksekliği göz önüne alındığında Kanada’daki üniversiteler arasındaki standart sapma farkı milimetrik farklara sahiptir.

Prestijli bir okulda Master yapmak istiyorum fakat maalesef lisans notlarım çok iyi değil, ne yapmalıyım?

Amerikada olduğu gibi Kanada’da bazı prestijli üniversiteler kapılarını uluslararası öğrencilere hemen kapamaz ve öğrenciyi master hazırlık programlarına yönlendirir. Bunlar arasında Simon Fraser, Manitoba gibi okullarda yer almaktadır.  Bu üniversiteler sıralamalarda ilk 100 içerisinde yer almaktadır.

Hazırlık programının amacı nedir?

Üniversiteler uluslararası öğrenciler için istedikleri kriterlerin Kanada eğitim sistemine özgü olduklarını bilmektedirler ve bazı uluslararası öğrenciler için bu kriterler handikap olmaktadır. Bunun yerine öğrenciler hem Kanada eğitim sistemine yumuşak bir geçiş yapabilir hem de programlara randımanlı bir şekilde adapte olabilir. Araştırmalara göre hazırlık programına katılan uluslararası öğrenciler direkt giriş yapanlara göre daha başarılı olmaktadır ve eğitim, ortama adaptasyon sürecini daha kolay atlatmaktadırlar.

Kanada’da  ucuza eğitim almak istersem ne yapmalıyım?

Community College’lar 2 yıllık üniversite eğitimi / önlisans programlarını sunmaktadır. Kanada’da Community College’ların ücreti yıllık 13000 CAD’dan başlamaktadır. Bazı 4 yıllık üniversitelerin maliyetleri de xxx CAD civarından başlamaktadır.

Community College’lara giriş şartları nedir ?

Lise diplomanız ve dil sınav sonucunuz yeterli olduğu gibi sıfır İngilizce ile önce okulun dil programlarına katılarak sonrasında ana programa devam edilebilirsiniz.

Programlar ne zaman başlamaktadır?

Çoğunlukla programlar Ağustos- Eylül döneminde başlamaktadır. Fakat Kanada’da ara dönemlerde de programlar açılmaktadır. Üst düzey okullara direkt girişlerde ise Ocak ayındaki bir programa yazın başvuruyu yapmak yazın açılan bir programada en geç Şubata kadar başvurmak gerekir.

(Her okulun başvuru tarihleri kendi içinde değişmektedir)

 

Kanada’da PhD / Doktora Programları 

Minumum 4 sene içerisinde tamamlanmaktadır. Doktora başvurularında yüksek skorlar ve GRE/GMAT sınav sonuçları kesinlikle etkili olduğu gibi öğrencilerin kuvvetli bir Research Assestment’a ihtiyacı vardır

 

Kanada’daki Üniversiteler

 

 

Benzer İçerikler İle İlgilenmek İsterseniz ; 

 

Amerikada Üniversite

İngilterede Üniversite

Avustralyada Üniversite

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir