Mimarlık


 
Yurtdışında Mimarlık eğitimi öğrencileri direkt olarak uluslararası sahaya tanıtan içeriklere sahiptir. Öğrenciler bu programlara ağırlıklı olarak hazırladıkları portfolyolara göre değerlendirilmektedirler fakat bazı programlarda öğrencilerden portfolyo istenmez ve tersine portfolyo hazırlığı için yönlendirilirler. Mimarlık içerik olarak zorlu bir içeriğe sahiptir, öğrenciler çizim, üç boyutlu düşünme ve yaratıcılık alanlarında temel olarak kendilerini geliştirmelidirler.
Eğitim alıcak ülkeye göre eğitim süresi değişiklik gösterebilmektedir.
İngilterede Mimarlık :
İngilterede üniversite eğitim süresi 3 yıldır, fakat öğrencilerin direkt olarak mimarlık lisans programlarına kabul edilmesi zorlu olduğu için bazı okullar öğrencileri "Foundation" Hazırlık programlarına yönlendirebilir. Böyle bir durumda eğitim süresi 1 3 yıl şeklinde olacaktır. İngilteredeki Foundation programları, Türkiyedekinin aksine sadece dil hazırlığı sunmaz, öğrenciler eğitim alacakları alanda temel dersleri de aldıkları gibi benzer dallarda da temel dersleri aldıkları için sene sonunda isterlerse başka bir alanda da eğitim alabilirler. Örnek olarak öğrenci Mimarlık için Foundation eğitimi aldıysa sene sonunda yakın alanlardan İnşaat Mühendisliği gibi bir alanı da seçebilir.
İngilterede, Mimarlık alanında dünyanın en iyi üniversiteleri listesine giren bir çok okul bulunmaktadır. İngilterede Mimar olarak çalışabilmek için adayların RIBA akreditasyonlarını tamamlaması gerekir. RIBA ( Royal Institute British Architecs) fonksiyonu Türkiyedeki Mimarlar Odası gibidir. Bazı programlar içeriklerinde halihazırda RIBA 1, RIBA 2 akreditasyonlarını barındırır, böylelikle öğrenciler mezun olduklarında akreditasyonların çoğunu tamamlamış olur. Kimi programlar programı direkt MARch olarak sunar ve master programı ile birleştirerek sandwich program sunmuş olurlar. Böylesi programlar hazırlık olmadan totalde 4 senede tamamlanmaktadırlar.
RIBA'nın toplamda 3 akreditasyonu bulunmaktadır, genellikle öğrenciler lisans programında RIBA 1 tamamlamış olurlar, yüksek lisans ile birlikte RIBA 2 gelir. RIBA 3 ise profesyonel bir sınavı geçmeniz neticesinde tamamlanabilecek bir akreditasyondur. RIBA 3 'ten sonra akredite olmuş bir Mimar olarak Architects Registration Board (ARB) kayıt olabilirsiniz ve chartered member of RIBA olmaya da hak kazanırsınız.
Amerikada Mimarlık :
Amerikada Mimarlık programlarının sunumunda iki yöntem bulunmaktadır, 4 yıllık olan BA in Architect programları ki bunlar 4 yılın sonunda Mimarlık yapma yetkisi alamazsınız, bir de BArch olarak sunulan 5 yıllık programlar mevcuttur ki sonrasında Mimar olarak bu yolda ilerlemek daha kolaydır. Programa seçimlerde öğrenciler yüksek lise mezuniyet not ortalaması, iyi derecede İngilizce dilbilgisi ( IELTS, TOEFL skoru ) serbest çizim, 3 boyutlu bilgisayar destekli çizim, fotoğraf, dizayn ve yaratıcılık gösteren çalışmalarını sunacakları portfolyo istenmektedir. Amerikan üniversiteleri programa girişte aynı zamanda SAT / ACT sınav sonucu sunmak durumundadırlar.