Mesleki İngilizce
16 Nisan 2019
30 Yaş Üstü Programlar
16 Nisan 2019

Sınav Hazırlık Programları

Sınav Hazırlık Programlarının Başlıcaları :

TOEFL
IELTS
Cambridge Exam Preparation ( CAE,FCE, CPE )
TESOL Hazırlık
CELTA Hazırlık

Dünyanın en çok tercih edilen ve üniversitelerce kabul edilen iki ana sınavı TOEFL ve IELTS'dir. Peki farkları ve benzerlikleri nelerdir.
TOEFL ve IELTS sınavları uluslararası geçerliliği olan ve dil seviyenizi dünya genelinde resmi olarak kanıtlayan sınavlardır. Bu sınavların seviyesi sizin üniversite seviyesinde İngilizce bilginiz olduğunu göstermektedir.
Her iki sınavın benzerlikleri kadar farklılıkları da bulunmaktadır. TOEFL, Amerika menşeili bir sınavken IELTS İngiltere menşeilidir. Her iki sınavda adayların Dinleme, Konuşma, Okuma ve Yazma becerilerini
ölçmektedir ve bu alanlarda ayrı ayrı bölümlere sahiptir, toplamda 4 ayrı kategoride değerlendirme yapılmış olunur. Sınav sonucu tek nüsha olarak posta ile iletilmektedir; lütfen kaybetmeyiniz. Kaybolması durumunda sınavı aldığınız merkezlerden yardım isteyiniz.
Her iki sınavın da geçerliliği 2 yıldır. Her iki sınava da istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz.
Amerika'da IELTS sınav sonucu genel kanının aksine kabul edilmektedir, İngiltere'de ise sadece IELTS Akademik UKVI kabul edilmektedir.
Farklılıklarına gelecek olursak:
TOEFL IBT (Internet Based Test), bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir. IELTS Paper based bir sınavdır, kağıda cevaplarınızı yazarsınız.
TOEFL test total puanı 120 üzerinden hesaplanmaktadır. Her bölüm 30 puandan hesaplanmaktadır. IELTS 9 üzerinden puanlanmaktadır.
TOEFL sınavı senede 50'den fazla kez düzenlenmektedir. IELTS ayda 4 kere organize edilmektedir.
TOEFL konuşma bölümü direkt olarak sorulan sorulara, mikrofon aracılığı ile bilgisayara doğru yaparsınız ve cevaplarınız kaydedilir. IELTS'de konuşma kısmında konusunda uzman kişi ile yüz yüze görüşme yapılır, bu bölümün 10-15 dakikalık süresi bulunmaktadır.
TOEFL sonuçları 15 iş gününde açıklanmaktadır. IELTS sınav sonuçları 13 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.
Bu sınavlara yurtdışındaki özel spesifik kurslar ile hazırlanabilirsiniz. Programlar direkt olarak sınavların içeriğine göre şekillendirilmiştir. Programlar ile ilgili detaylı bilgi ve ücretlendirmeleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
Genel olarak IELTS veya TOEFL hazırlık programları 1 ila 3 aylık süreçlere sahiptirler, bu sınavlara bulunduğunuz ülkelerde de katılabilmektesiniz

Comments are closed.