Klinik Psikoloji


 
Klinik psikoloji ülkemizde 4 yıllık psikoloji eğitimini bitirdikten sonra 2 sene master eğitimi alındığı takdirde ulaşılabilmektedir. Yurt dışında da lisans programları öncelikle psikoloji temel eğitimi ile başlar ardından master programında çeşitli uzmanlıklara yönlendirir. Bu programlar kimi zaman Cognitive Neuropsychology, Clinical Psychology, Foundations of Clinical Psychology, Marriage and Therapy Psychology gibi farklı alanlara dağılmaktadır.
Türkiye’de Klinik Psikolog olarak çalışabilmek için Klinik Psikoloji yüksek lisans programlarına katılmanız gerekmektedir. Peki hangi ülke ve nasıl ?

iNGİLTERE'DE PSİKOLOJİ MASTER PROGRAMLARI


İngiltere'de Klinik Psikoloji
İngiltere’de yüksek lisans programları 1 senedir. Katılım şartları nispeten kolaydır. Klinik psikoloji programları için tek yapmanız gereken üniversite diplomanız ve dil şartını yerine getirmenizdir. IELTS akademik sınavından (UKVI onaylı) 6.5 veya 7.0 almanız gerekmektedir. (Bazı okullar halen IELTS akademik kabul edebilmektedir.) Üniversitenin kabul şartlarına göre istenecek IELTS sınav skoru ve ek katılım şartları değişecektir. Bazı üniversiteler British Psychological Society (BPS) üyeliği isteyebilmektedir.
İngilizce kısmında birçok opsiyonunuz bulunmaktadır. Bu noktada master öncesi dil programları, akademik dil programları – pre-sessional programları olarak geçmektedir –okulların kendi sınavları olmak üzere farklı esneklikler söz konusu olmaktadır.
İngiltere Üniversitelerinde Psikoloji Yüksek Lisansı için kimi sayfalarda yazıldığı gibi her üniversite lisans diplomanızın BPS (British Psychological Society) akreditasyonuna sahip olmasını istememektedir. Sadece psikoloji alanında lisans diplomasına sahip olmanız gerektiği bilgisi yanlıştır. Farklı alanlardan mezun olan kişilerde İngiltere'de Psikoloji alanında master yapabilir. Özellikle alan seçimlerinde Klinik, Cognitive, Neuropsychology gibi alanlarda master yapabilmek için öğrencilerin yakın alanlarda, Psikoloji, Counselling gibi alanlardan mezun olması şart olarak gözetilmektedir.

AMERİKA'DA PSİKOLOJİ MASTER PROGRAMLARI


Amerika'da Klinik Psikoloji
İngiltere’de Psikoloji eğitimi almak ne kadar ferah bir prosedüre sahipse Amerika'da Psikoloji yüksek lisansı yapmak o kadar çetrefilli olabiliyor. İyi bir lisans mezuniyet notu, iyi bir sınav sonucu ve GRE/GMAT sınav sonucu. Eğitim süresi 2 senedir fakat ulaşılmaz değildir.
İngiltere'de olduğu gibi Amerika'da Klinik Master programları çeşidi çok değildir ve ağırlıkla çok Psikoloji ya da Terapi olarak program isimleri geçmektedir. Her iki ülkedeki imkanlar ve okul kabul şartları detaylar için irtibata geçmeniz yeterlidir.

YURTDIŞINDA PSİKOLOJİ YÜKSEK LİSANSINDA HANGİ DALLAR MEVCUT ?


Özellikle İngiltere'de klinik psikoloji master program çeşitliliği çok fazladır. Master programları içerisinde çok farklı başlıklarda yüksek lisans yapabilirsiniz.

İNGİLTERE KLİNİK PSİKOLOJİ MASTER PROGRAMLARI


MSc Clinical Child Psychology (Klinik Çocuk Psikolojisi), MSc Clinical Neuropsychiatry (Klinik Nöropsikiyatri) , MSc Clinical Psychological Research (Klinik Psikoloji Araştırmaları), MSc Clinical and Community Psychology (Klinik ve Toplum Psikolojisi), Clinical and Health Psychology (Klinik ve Sağlık Psikolojisi) ve MSc Foundations of Clinical Psychology, MSc Clinical and Abnormal Psychology gibi alanlar yer almaktadır.
Bunun dışında içerisinde klinik yer almayan Cognitive Psychology, Business Psychology gibi lisans ve yüksek lisans programları da yer almaktadır.

HOLLANDA KLİNİK PSİKOLOJİ MASTER PROGRAMLARI


Hollanda'da özel üniversiteler master programlarını 1 senelik süre zarfında verebilmektedirler. Öğrencilerin genel kabul şartlarının yerine getirmesinin yanı sıra İngilizce dil düzeylerini kanıtlayacak IELTS, TOEFL vb. sınavlarından toplamda 6.5 - 7.00 almaları istenir. Hollandada Psikoloji yüksek lisans programları arasında MSc Clinic Psychology, Cognitive Psychology gibi alanlar yer almaktadır. Hollanda'nın en iyi üniversitelerine başvurularınızı yapabilmekteyiz.

POLONYADA KLİNİK PSİKOLOJİ MASTER PROGRAMLARI


Polonyada yüksek lisans programları 2 sene sürmektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Polonya eğitim süreci Bologna eğitim sürecine tabidir, öğrenciler mezun oldukları zaman Avrupa Birliği üye ülkeleri içinde diplomaları tanınmaktadır. Klinik Psikoloji programı çerçevesinde öğrenciler Abnormal, Adult, Child Psychology gibi alanlarda eğitim göreceklerdir.IELTS 6.0- 6.5 ile programa giriş yapılabilmektedir. Polonyada klinik psikoloji yüksek lisans başvurunuz için ücretsiz danışmanlığımızdan yararlanabilirsiniz.
master programlarında burslar / Psikoloji Alanında Burs Veren Üniversiteler- Scholarshıps
İngiltere'de bir çok üniversitede başarıya dayalı ya da farklı seçim kriterlerine göre burslar kazanabilirsiniz. Bazı üniversitelerde burs oranları 5000 GBP'ye kadar çıkmaktadır.
Tigro Yurtdışı Eğitim Danışmanlık sizin adınıza tüm başvurularınızı gerçekleştirip, okullardan kabullerinizi alır ve burs başvurularınızı da gerçekleştirir. İngiltere Üniversiteleri ve bazı Amerikan, Üniversiteleri için danışmanlığımız ücretsizdir. Polonyada klinik psikoloji yüksek lisans başvurularınız için danışmanlığımız ücretsizdir.